SON DAKİKA
Tümü

Genel

Anasayfa / Genel / Varis Belirtileri

Varis Belirtileri

8 Ağustos 2018 / Çarşamba 16:51

 

Varis, damarların genişleyerek, boğumlu bir hal alması durumunda oluşan rahatsızlıktır. Genellikle bacak ve ayaklardaki damarlarda görülmesine rağmen, herhangi bir damarda oluşabilir. Asıl oluşum nedeni, sürekli ayakta durmaktır. Çünkü vücudun alt kısmında bulunan damarlara yapılan basıncın artmasına sebep olur.

Varis ve kılcal damar çoğu kişi tarafından aynı şey olarak görülür. Fakat varis, toplardamarların genişlemesi anlamına gelirken; kılcal damarın toplardamarla bir alakası yoktur ve yüz bölgesinde görülür.

Nasıl oluşur?

Her toplardamarın tek yönlü yani sadece kalbe doğru akmasını sağlayan kapakçıklar vardır. Ayaktayken bu kapakçılar kapanır ve kanın ter yöne doğru akışı engellenir. Kapakçıklar iyi çalışmadığı zaman ayağa kalkıldığında kan, bacaklara geri döner ve damarlardaki basınç artar. Böylece damarlar basınç sebebiyle dışarıdan görünür hale gelir.

Ağrısız belirtiler

Damarların yapısı genişleyerek bozulduğu için kan dolaşımı da bu durumdan olumsuz etkilenir. Kan dolaşımının yetersizliği sebebiyle damarlarda oksijen miktarı azalmış kan birikir, bu da damarlardaki renk değişimine sebep olur. Oksijen miktarının azalmasından dolayı renk değişimi mavi-mor renk olur. Damarların iç kısımlarındaki kapakçıklar zarar görmeleri sonucu kan dolaşımına yardımcı işlevlerini yerine getiremezler. Bu hasarlarda bacaklardaki damarlarda kablo gibi bükülmüş görünüme ve şişliğe sebep olur.

Ağrılı belirtiler

Alt bacaklarda ağrı ve sızı hissi, damarlarda yaşanan baskı ve genişlemenin sebebidir. Kaşıntı hissi, çok rastlanan varis belirtilerinden değildir. Fakat damarlarda yeterli oksijen bulunmaması ve damarlardaki genişleme sebebiyle görülebilmektedir. Yanma, zonklama ve kas ağrıları, uzun süre oturduktan sonra ya da ayakta bekledikten sonra artan ağrılar da benzer sebeplerle meydana gelmektedir.

Yetersiz kan dolaşımı sebebiyle oksijen azlığı, damarların şişmesi sonucu derininde gerilmesi, yaşanan baskı ve genişleme ile bu varis belirtileri görülmektedir. Ayak bileğine yakın yerlerde görülen yaralar oluşması, varis probleminin çok ilerlemiş olduğu anlamına gelir. Özellikle ayak bileğinde ciltte görülen yaralar varisin çok ciddi boyutlar da olduğunu gösterir.