SON DAKİKA
Tümü

Genel

Anasayfa / Genel / Kulak İçinde Sivilce Tedavisi

Kulak İçinde Sivilce Tedavisi

8 Ağustos 2018 / Çarşamba 16:35

 

Sivilceler, son zamanların en popüler sorunlarından birisi haline gelmiştir ve şuanda dünya üzerindeki her 5 bireyin 4’ü bu sorundan muzdariptir. Sivilceler, genetik bir sorun olmakla beraber, aşırı yağlı bir deriden ve kirden de kaynaklı olabilir.

Kulak temizliği iyi yapılmadığı takdirde, kulak kepçesi içinde veya üzerinde sivilce oluşumu gözlenebilir. Diğer sivilcelere kıyasla çok daha acı veren ve zor iyileşen bu sivilcelerin de diğer sivilceler gibi tedavisi mevcuttur.

Kulak içinde sivilce tedavisi 2 şekilde gerçekleştirilebilir:

Birinci olarak, diğer sivilcelerde olduğu gibi kimyasal ilaçlar ve kremler ile bu tedavi gerçekleştirilebilir. 3 veya 5 ay gibi bir sürece yayılan ilaç tedavisi genel olarak olumlu sonuçlar vermekle birlikte kimi zaman ilacı kullanan bireyin derisinin hassaslığından veya vücudun ilaca karşı direnç uygulamasından dolayı yan etkiler gözlenebilir. Bu durumlarda derhal hastaneye gidilmeli ve bir dermatoloğa danışılmalıdır.

Sivilce tedavisi için kullanılan ilaçlar, eczanelerden reçetesiz alınamamakla birlikte ilaçların aşırı kullanım sonucu da istenmeyen etkilerle karşılaşılabilir.

İkinci yöntem olarak ise, sivilcenin kendi kendisine geçmesini beklemek, etkili bir yöntemdir. Eğer kronik bir sivilce rahatsızlığınız yoksa ve sivilceleriniz nadir olarak çıkıyorsa, kulak içinde çıkan sivilceye dokunulmayarak sivilcenin zamanla olgunlaşmasını beklemek, daha sonrasında ise sıcak bir duş sırasında yumuşayan sivilcenin ufak bir yardım ile patlatılarak yok edilmesini sağlamak etkili bir yöntemdir. Hem sivilce ile oynanmadığı hem de sivilcenin oluştuğu alandaki deriye, derinin sıkılması veya bastırılması ile bir iz bırakılmayacağı için, kulak içinde sivilce izi kalması da pek ihtimal dahilinde değildir.

Kulak içerisindeki sivilce patladıktan sonra akan irin ve kan bir peçete yardımıyla fazla bastırılmadan temizlenmeli ve o bölgeye gelebilecek darbelerden sakınılmalıdır. Aksi takdirde sivilce tekrar kanayarak can acıtıcı bir ağrıya sebebiyet verebilir.

Sivilce patladıktan sonra, sivilcenin bulunduğu alan iyice temizlendikten sonra o bölgeyi yumuşak tutmak için nemlendirici kremler kullanılabilir.