SON DAKİKA
Tümü

Genel

Anasayfa / Genel / Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

8 Ağustos 2018 / Çarşamba 16:32

 

Ev Dekorasyonu

Evler temelde insanların barınma güdüsünden ortaya çıkmış olsa da bulunduğumuz yüzyılda estetik duruşuna önem verilmektedir. İnsanların hem konfor arayışı hem de temel ihtiyaçları haricinde isteklerini rahatça gerçekleştirebileceği bir yaşam alanı olarak kabul görmektedir.

Günümüze değin evlerin düzenlenmesine ve dekorasyonuna baktığımızda, her dönemin etkisine göre değiştiği görülür. Örneğin; klasik dönemde yaşam alanlarında dekoratif öğeler çok daha işçilik detayı içeriyordu. Mobilyalar önce parça parça özenle işlenerek sonra birleştiriliyorlardı. Kullanıcılara ise bu aşamadan sonra satılmaktaydı. Klasik dönemde dekorasyon, sıradanlık ve sadelikten ziyade süs ve ayrıntı üzerine kurguluydu.

Günümüzde ise dekorasyondaki ayrıntı ve süsleme yerini modernizm ile beraber sadelik ve yalınlığa bırakmıştır. Mdf ve sunta ile çelik, beton gibi yeni nesil malzemeler de kullanılmaya başlanmıştır.

Ev dekorasyonu nasıl olmalı?

İçinde bulunduğumuz çağa en uygun dekorasyon türü modernizm olarak görülse de günümüzde hala klasizm ve eski dönem dekorasyon türlerine eğilim vardır. Bu konudaki seçim tamamıyla kişilerin kendi zevkleri doğrultusundadır. Yine de ev tasarımında ön plana çıkan bazı ipuçları söylenebilir.

Öncelikle evin konumuna göre ışık alan ve almayan noktaları belirlenmelidir. Işık almayan noktalara tuvalet, banyo, kiler gibi bölümler ayrılmalı; ışık alan kısımlara ise odalar yerleştirilmelidir. Evin güney yönüne giriş konumlandırılması yaz aylarında oluşacak sıcaklık açısından oldukça önemlidir.

Dekorasyonda insanların girdikleri bir mekanda ilk dikkatini çeken yer antrelerdir. Antreler yeterli gün ışığı almıyorlarsa beyaz ışık ile aydınlatmaları sağlanmalıdır. Koridorlar çok uzun olmamalı, antreler gibi mümkünse gün ışığından faydalandırılmalı, yapılamıyorsa aydınlatmaları beyaz ışık ile tercih edilmelidir.

Oturma alanları ve mutfaklar gün ışığından yararlanılması için güney cephesine yerleştirilebilir. Oturma odalarında mekan dar değil ise L koltuk tercih edilmemeli. Bu tür kullanımlar bir toplantı durumunda insanların sırtlarını birbirlerine dönmelerine sebep olmaktadır. Pencerelerin dış dünya ile temasının kopmaması için boydan boya kullanıma gidilebilir. Mutfaklarda evyeler pencere önüne konumlanmalı fakat ocaklar davlumbazlar ve yağ sıçramalarından dolayı cam önlerine yerleştirilmemelidir.

Mutfak için ferah alan sağlanamıyorsa salon ile birleştirilip Amerikan mutfak tercih edilebilmektedir.