SON DAKİKA
Tümü

Genel

Anasayfa / Genel / Dekoratif Home Ofis Dekorasyon

Dekoratif Home Ofis Dekorasyon

8 Ağustos 2018 / Çarşamba 16:25

 

Serbest çalışan insanların daha çok rağbet ettiği home ofisler, son yıllarda evlerinde çalışarak para kazanmak isteyenlerin çalışma metotlarına verilen isimdir. Home ofis kavramı, yaşam alanlarında hem yaşamsal hem de çalışma ihtiyaçlarını sağlamak isteyen bireyler tarafından ortaya atılmıştır.

Home Ofis Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Evinizi home ofis alanına dönüştürmek için gerekli olan öncelikli koşul, evin bir odasını ofise döndürmektir. Bunun için çalışma masası ve koltuğu, kitaplıklar, bilgisayar, yazıcı, telefon, çalışma lambası, internet gibi mobilya ve gereçlere ihtiyaç duyulacaktır. Dekoratif home ofis dekorasyon

Home ofisler hem ev hem ofis işlevleri gördükleri için bu mekanlar çalışmaya elverişli olmalıdır. Bunun için mekanın ferah ve geniş olmasına dikkat edilmeli, evin en sessiz odası ofis olarak seçilmelidir. Ofiste gereksiz ev eşyaları yer kaplamamalıdır. Aydınlatma olabildiğince doğal ışık üzerine kurgulu olmalı, spot, sarkıt gibi yapay aydınlatma ürünleriyle desteklenmelidir. Bu mekanlarda barisol uygulamasına gidilmesi tavsiye edilmez.

Ofis dekorasyonlarının en önemli sorunlarından biri de havalandırmalarıdır. Havalandırma home ofislerde asma tavana kurulacak bir düzenek ile değil, daha doğal yöntemlerden sağlanmalıdır. Basit bir klima da işe yarayabilmektedir.

Açık renklerin tercih edilmesi home ofislerde çalışma verimini arttıracaktır. Yine de tüm mobilyaların açık renk olması çalışırken rahatsız edici etki de yapabilir. Mobilya seçiminde ahşabın sıcak etkilerinden yararlanılabilir. Mekanın bazı yerlerine depolama amaçlı raflar da kurulabileceği gibi çekmeceli düzeneklere de yer verilmelidir.

Çalışma masasının büyüklüğü çalışan bireyler için son derece önemlidir. Masa, kullanılacak işleve göre seçilmelidir. Örneğin; mimarlar eğimli ve büyük masalarsa çalışırlarken bir muhasebeci bilgisayarı ve yazıcısını koyabileceği bir masaya ihtiyaç duymaktadır. Çalışma koltuğu mümkünse döner koltuk olmalı, hareket halinde zemin malzemesinden dolayı dikkat dağıtıcı sesler oluşturmamalıdır. Aksesuar seçimi yapılırken parlak renkli ve taşlı modeller yerine sade ve cam vb. malzemeden imal edilmiş olanları tercih edilmelidir.