SON DAKİKA
Tümü

Genel

Anasayfa / Genel / Dekorasyon Malzemeleri Nelerdir?

Dekorasyon Malzemeleri Nelerdir?

8 Ağustos 2018 / Çarşamba 16:21

 

Dekorasyon ve Mekan İlişkisi

İçinde bulunduğumuz yaşam alanları çok çeşitli olmakla beraber, içerdikleri ana bölümler aynıdır. Bu bölümleri aşağıdaki başlıklar altında toplayabiliriz;

1- Mekanı sınırlayan varsa duvarlar, yok ise zemin farkları
2- Mekanda bulunan kapı ve duvar boşlukları
3- Zemin ve tavan döşemeleri arasındaki ilişki
4- Mekanın hacmi
5- Mekanın aydınlatmasını sağlayan objeler
6- Mekanda kullanılan mobilya ve aksesuarlar

Yukarıdaki ana bölümlere bakıldığında, her bir bölümün kendine özgü malzemelerinin olduğunu görebiliriz. Yaşam alanlarımızı sınırlayan duvarlar; badana boyaları, duvar kağıtları veya seramik kaplamaları gibi malzemeler ile dekore edilmektedir.

Dekorasyon ve Malzeme İlişkisi

Mekanın hacim ilişkisi düşünülerek zemin ve tavan da duvardan ayrı düşünülmemelidir. Kimi zaman zeminden başlayacak bir hareket duvar üzerinden tavana hareket etmektedir. Kimi zaman ise tavandan sarkan bir dekorasyon zemini etkilemektedir. Bu tür dekoratif hareketler günümüzde ahşap, çelik ve halat gibi malzemeler kullanılarak sağlanmaktadır. Bu malzemeler haricinde duvarlarda olduğu gibi boya kullanılabilir. Bu boyalar tercihe göre plastik, mat, parlak vb. şekilde tercih edilebilir.

Yaşam alanlarında en önemli dekorasyon sorunlarından biri aydınlatmadır. Aydınlatmaların iyi yapılmadığı mekanlar sağlıklı mekan etkisi yaratmamaktadır. Eğer imkan var ise dekorasyonu yapılacak ortam doğal gün ışığı ile aydınlatılmalı, mekana gün ışığından faydalanamayacağı zamanlar için aydınlatma ürünleri konulmalıdır. Bu ürünler çeşitli tarzlarda avize, sarkıt, spot lambalar, led ışıklar vb. şekilde olabilmektedir. Mekanın dekorasyon tercihine göre aydınlatma modelinde seçim yapılmalıdır. Modern bir mekana taşlı ve detaylı klasik bir avize yakışmayacaktır.

Dekorasyonun doğru yapılmasında bir diğer önemli nokta mobilyaların malzeme ve stillerinin seçilmesidir. Mobilyalar ahşap, çelik, mermer, seramik, demir gibi malzemeler olabileceği gibi Corian, Çimstone gibi yeni nesil malzemelerden de imal edilebilir. Corian ve Çim Stone ahşap, demir gibi malzemeler kullanılarak imal edilmesi imkansız veya zor olan mobilyaların kolaylıkla kurulanmasını sağlar. Bu iki malzeme özellikle mutfak, banyo tezgahları, ofis bankoları gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Hijyenik ve kolay temizlenebilir olmaları tercih edilmesini arttırmaktadır. Çeşitli renk seçenekleri olan Corian tadilat edilmesi gerektiğinde kolaylıkla tadilattan geçirilebilmektedir.