SON DAKİKA
Tümü

Genel

Anasayfa / Genel / Çok Küçük Oturma Odası Nasıl Dekore Edilir?

Çok Küçük Oturma Odası Nasıl Dekore Edilir?

8 Ağustos 2018 / Çarşamba 16:19

 

Odanız küçük ve dar diye üzülmeyin odanızı hem daha ferah hem de daha geniş gösterebilirsiniz nasıl? dediğinizi duyuyor gibiyiz öncelikle odaya uygun açık renklerde bir köşe koltuğu (L koltuk ) kesinlikle koyu renk tercih edilmemeli bu odanızı daha küçük gösterir açık pastel renkleri olan bir koltuk üzerine birkaç yastık bu yastıklar renkli ve pastel tonu olabilir.

Gelelim odanızın rengine odanızın rengi size enerji veren ve açık renklerde olmalı ve mat olmalı parlak gösteren boyalar sizi yoracaktır. Duvarınızda ayna kullanmanız odayı olduğundan daha büyük gösterecektir. Köşe koltuğu kullanmanız yer açısından zaten tasarruf etmenizi sağlarken asacağınız ayna ise derinlik katacaktır. Yer döşemeniz açık grili tonlarda seçebilir üzerine ise tamamen kaplayacak bir halı değil koltuk ve duvarlar ile arasında boşluk kalacak şekilde olmalı eğer çok küçük bir oda ise yuvarlak halılardan tercih edebilirsiniz.

Televizyon ünitesine gelecek olursa genelde duvara monte edilen televizyonlar yer açısından daha kolaylık sağlamakta televizyonu duvara asmak gibi bir düşünceniz olursa arkasına güzel eskitme taşlardan yapılmış bir duvar kağıdı dekorasyon amaçlı kullanılabilir. Perde seçiminizde açık renk zebra perdeler kullanabilir isterseniz hafif uçuk renkli çiçekli bir zebra perde olabilir ya da kruvaze perdelerin aşağıya doğru desenli olanları seçilirse odanız daha büyük ve ferah gözükecektir.

Çok küçük odalarda genelde açık renkler ve aynalı aksesuarların tercih sebebi mekanı daha geniş ve ferah göstermek aynı zamanda eşyayla doldurmamaktır. Sizin de tercihleriniz bu yönde olursa odanız hem kullanışlı hem de ferah gözükecek odanızda rahatlıkla vakit geçirebileceksiniz.

Küçük odaları dekore ederken dikkat etmeniz gereken bazı hususları şu şekilde sıralayabiliriz :

-Çok büyük koltuk seçiminden kaçınılmalı,
-Koyu renkli koltuklar seçilmemeli,
-Televizyon ünitesi olmadan da güzel dekorasyon yaratılacağı unutulmamalı,
-Bütün odayı kaplayan halılardan kaçınılmalı,
-Pencere boyutuyla eşleşen zebra perdeler ya da yere kadar uzanan tül perdeler kullanılmalı.