SON DAKİKA
Tümü

Genel

Anasayfa / Genel / Borsadan Yapılan Yatırım Türleri Elerdir?

Borsadan Yapılan Yatırım Türleri Elerdir?

8 Ağustos 2018 / Çarşamba 16:09

Son zamanlarda kazanç sağlamak için insanlar tarafından tercih edilen borsa, en çok kazancın sağlandığı piyasalardan biri olarak dikkat çekiyor. Birçok yatırımcının kazanç yöntemi olarak seçtiği borsa kendi içinde alanlara ayrılıyor. Bu yazıda ‘ borsadan yapılan yatırım türleri elerdir? ‘ sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Menkul Kıymetler Borsası

Bu borsa türünde değerli kağıtlar yer alır. Yani hisse senedi, bono, kupon ve tahviller ile çalışılır. Şirketlerin finans kaynağı sağlamak için piyasaya sunulan değerli kağıtlar işleme sokulur. Bundan kazanç sağlamak isteyen kişiler ise bu türü yatırım türü olarak kullanabilir. Menkul kıymetler borsası kendi içinde ikiye ayrılır. Birincil piyasada var olan hisse senetleri yeni elden çıkarılmış senetlerdir. İkincil piyasada bulunan hisse senetleri ise daha önceden elden çıkarılmış el değiştirmesi ile birlikte yeniden işlem görmüş senetlerdir.

Altın ve Kıymetli Maden Borsası

Eskiden altın veya kıymetli madenler için yatırımlar, alımlar ve satımlar elden yapılırdı. Yani bunun için bir kuyumcuya veya bu madenlerin satışını yapan yerlere gitmek ve aldığınız ürünü evinizde saklamak durumunda kalırdınız. Artık bu olaylar geride kaldı, Altın borsası adı altında internet üzerinden sanal olarak yatırım yapma şansına sahipsiniz. Online olarak altın yatırımı harcanan zamanı azaltma ve anlık olarak işlem yapma olanağı ile kişilere avantaj sağlar.

Vadeli İşlemler Borsası

Vadeli işlemler ilerleyen zamanlarda karşılaşılacak fiyatların yatırımcılar için oluşturulabileceği risklerin önüne geçmek için yapılır. Bu işlemi yapmanız için gelecekte oluşabilecek fiyatlar hakkında bilgi ve öngörü sahibi olmanızdır. Vadeli işlemlerde futures sözleşmesi adı verilen bir sözleşme ile ileride belirli tarihlerde alım- satım yapılabilmesi mümkündür.

Opsiyon Borsaları

Opsiyon borsası, vadeli işlemler borsası ile aynı amacı güder. Vadeli borsadan farkı, ilerideki bir tarih için fiyatlar üzerinden alım- satım işlemi yapılabilmesidir, yani ortada belirli bir tarih ve fiyat yoktur bu değerler sadece belirli aralıklardadır.

Borsa yatırımı yapmayı düşünüyorsanız, bu konu hakkında ilgili kişiler tarafından yapılmış birçok açıklama mevcuttur. Bu açıklamalardan yardım alıp yatırım konusundaki yolunuzu çizmeye başlayabilirsiniz.