SON DAKİKA
Tümü

Genel

Anasayfa / Genel / Borsada İşlem Nasıl Yapılır?

Borsada İşlem Nasıl Yapılır?

8 Ağustos 2018 / Çarşamba 16:07

Genel olarak hisse senetleriyle anılıyor olsa dahi borsada işlem gören ve görecek olan birçok yatırım araç gereci bulunmaktadır. Bunlar döviz, emtia, tahvil, bono ve hisse senedi olabilirler aynı zamanda menkul kıymetlerde borsanın yatırım aracıdır. Aynı şekilde türev araçlar olarak anılan (futures, forward, opsiyon…) sözleşmeleri de bulunmaktadır. Borsada yapılan yatırımlar vadeli ve spot piyasa işlemleri olarak ikiye ayırmak mümkün. Yapılan borsa işlemleri için öncelikli kural ise bu araçlarla borsa nasıl oynanır bilmektir. Nasıl oynanır kısmından bir önceki adım ise işlemler kısmıdır.

Borsada işlemler

*Borsada Hisse Senedi İşlemleri
*Borsada Döviz İşlemleri
*Borsada Emtia işlemleri

Borsada Hisse Senedi İşlemleri

Borsada hisse senedi üzerinden alım – satım yapılabilmesi için o hisse senedinin borsa içinde kayıtlı olması (borsaya kote olması) gerekmektedir. İşlem yapılabilmesi için öncelikle banka veya aracı kurumdan yatırım hesabı açılması gerekmektedir. Yatırım hesabı açıldıktan sonra hesabın aktif olması ve hesaba para yatırılması ile birlikte günümüzde kolaylıkla internet üzerinden hisse alımı ve satımı yapılabilmektedir. Kurumun seçiminde kurumun yasal olup olmadığı ön planda olması gerekmekte ve buna göre anlaşma yapılmalıdır.

Borsada Döviz İşlemleri

Döviz piyasasında işleme tabi görülen 7 majör para birimi bulunmaktadır SD, EUR, GBP, JPY, CAD, AUD, CHF) fakat döviz bürolarında bu birimler dışında ülkelere göre farklı birimler de işlem görebilmektedir. Bunlar dışında birimlere ise minör para birimleri denmektedir. Parite kavramı ise bir ülke para biriminin başka bir ülke para birimine göre değerini gösterir. Örneğin; GBP/EUR bir paritedir ve Japon Yeni parasının Euro’ ya göre olan değerini göstermektedir. GBP = 2 EUR = 1 olarak varsayılırsa GBP/EUR paritesinin değeri 2/1 olarak hesaplanır ve 2’ye eşit olmaktadır. Bu para birimleri gerekli takipler sonucu yatırım yapılarak alınır ve parite değeri yükseğe çıktığı zaman satılarak kar elde edilmektedir.